Klaster Centrum Inżynierii Biomedycznej
Opublikowano: 21 sierpnia 2015W marcu 2015 roku podpisaliśmy deklarację przystąpienia do Klastra Centrum Inżynierii Biomedycznej, którego głównym celem jest wzmocnienie potencjału branży inżynierii biomedycznej poprzez tworzenie sieci współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi oraz instytucjami.
W 2012 roku Rektor Wojskowej Akademii Technicznej powołał zespół interdyscyplinarny – Centrum Inżynierii Biomedycznej (CIBio). Zadaniem zespołu jest prowadzenie w ramach WAT projektów związanych z inżynierią biomedyczną, wytwarzanie nowych innowacyjnych technologii i urządzeń związanych z medycyną. Pod koniec 2012 roku zespół przygotował projekt w ramach konkursu 5.1 POIG pod nazwą „Rozwój Klastra Centrum Inżynierii Biomedycznej” mający na celu dyfuzję innowacji z WAT i innych instytucji naukowo-badawczych do firm powiązanych z klastrem. Klaster zawiązało 15 podmiotów: przedsiębiorstwa, organizacje badawcze, instytuty naukowe, uczelnia i instytucja otoczenia biznesu. W połowie 2013 roku przyznano Wojskowej Akademii Technicznej środki na finansowanie projektu w wysokości 22 mln zł, natomiast cały projekt zaplanowany jest na 30 mln zł. Jesteśmy jedynym w Polsce klastrem, w którym uczelnia wyższa została koordynatorem klastra.
Celem członków klastra jest wzmocnienie potencjału branży inżynierii biomedycznej poprzez tworzenie sieci współpracy jego uczestników, wspieranie innowacyjności oraz stymulowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie inżynierii biomedycznej, a także ich komercjalizacja.
W ramach projektu finansowanego przez PARP na terenie WAT powstają pracownie „Centrum Inżynierii Biomedycznej” wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą.
Do Klastra Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT należy 46 podmiotów.
Koordynatorem Klastra jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Gen. Sylwestra Kaliskiego.
Centrum Inżynierii Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej realizuje kilkanaście projektów badawczych, w tym min.:
- Opracowanie technologii diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych
i układu krążenia przy wykorzystaniu terapii fotodynamicznej. - Opracowanie technologii wykrywania patogenów wywołujących zakażenia szpitalne i powodujących zagrożenia bakteriologiczne.
- Opracowanie technologii zwiększenia populacji komórek macierzystych i ich różnicowania w hodowlach komórkowych przy wykorzystaniu laserów niskiej energii.
- Oprogramowania informatyczne do zastosowania w medycynie.
- Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka.
- Opracowanie innowacyjnej technologii z wykorzystaniem sit molekularnych w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych.
- Zastosowanie grafenu w medycynie.